10. janvāris vēsturē: Lietuva sagrābj un anektē Mēmeli (jeb Klaipēdu)

Mēmele - kas ir arī upe Lietuvā, ir ostas pilsētas Klaipēdas vecais nosaukums. Klaipēda šobrīd ir trešā lielākā Lietuvas pilsēta (aiz Viļņas un Kauņas) - tajā dzīvo aptuveni 200 tūkstoši iedzīvotāju. Klaipēdas pilsēta atrodas vietā, kur saplūst Kuršu joma un Baltijas jūra.

Tomēr līdz pat 1923.gada 10.decembrim Klaipēda, ar nosaukumu Mēmele, nebija daļa no Lietuvas teritorijas. Līdz pat 1919.gadā noslēgtajam Versaļas līgumam, pilsēta bija vācu kontrolē, savukārt četrus gadus līdz pat to 1923.gadā anektēja Lietuva, pilsētai bija strīdīga piederība - tā bija Antantes protektorāts.

Patiesībā strīdīga piederībai tai bijusi teju vienmēr - jo pilsēta, dēļ tās neaizsalstošās ostas, bijusi vienmēr mērķis citām varām. Pie Pilsēta bijusi Livonijas ordeņa, tad Teitonijas ordeņa pilsēta, vēlāk Prūsijas sastāvdaļa, tad Vācijas pakļautībā, kā arī zem citām varām. Līdz ar to arī Klaipēdas vēsture būtiski atšķiras no pārējās Lietuvas vēstures, jo gadsimtiem tās oficiālais nosaukums bija Mēmele, tā atradās vācu kultūras ietekmē un ietilpa Austrumprūsijā.

Tomēr pēc Pirmā pasaules kara teritoriju pārvaldīja autonoms Landtāgs franču virsvadībā (Antantes pārstāvniecība). Šajā laikā bija ieceres izveidot Klaipēdas pārvaldi pēc Dancigas (jeb Gdaņskas) modeļa. Bet plāni netika īstenoti - 1923. gada janvārī Lietuvas armija ieņēma Klaipēdu un pievienoja to Lietuvas valstij. Pilsētā esošie franču karavīri uzbrukumam pretojās tikai simboliski. 1924. gada martā Nāciju līga akceptēja Klaipēdas iekļaušanu Lietuvā, bet jau pēc 15 gadiem - 1939. gadā Vācijas ārlietu ministrs Joahims fon Ribentrops uzstādīja ultimātu Lietuvas ārlietu ministram par Klaipēdas atdošanu Vācijai, kam sekoja Vācijas karaspēka pilsētas okupācija. Nākamajā dienā pilsētā ieradās Ādolfs Hitlers un teica runu no pilsētas teātra balkona. 1945. gada 28. janvārī Klaipēdu ieņēma Padomju armija. Gandrīz visi dzīvi palikušie vācu iedzīvotāji devās bēgļu gaitās vai tika padzīti no pilsētas. No 1990. gada Klaipēda ietilpst atjaunotajā Lietuvas Republikā.

Pilsētā mūsdienās dzīvo aptuveni 71% lietuvieši un 21% krievu. Pilsētas nosaukums Mēmele cēlās no Nemunas upes kuršu vārda Mēmelis (klusi plūstošs), savukārt pilsētas mūsdienu nosaukuma pamatā, iespējams, ir kuršu vārdi klais un pēd (klaja vieta). Pilsēta atrodas senajā kuršu zemē ar nosaukumu Pilsāts, no kura, iespējams, ir atvasināts latviešu vārds "pilsēta".

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Līgo svētki Gotlandes salā Latvia Tours
Gotlande un tai apkārt pieguļošās mazās saliņas patiks gan vēstures mīļiem, gan dabas mīļiem, gan aktīvās atpūtas cienītājiem, iespējas | Skatīt vairāk
no 529 EUR
Mazpilsētu un lauku koru konkurss Valmieras novada Tūrisma pārvalde
15.jūnijā plkst. 12.00 Mazsalacas Kultūras centrā norisināsies X Mazpilsētu un lauku koru konkurss! | Skatīt vairāk
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 22.05.2024 - 08.06.2024 Laimes un paradīzes sala KRĒTA no 275 EUR! Latvia Tours
Krētā nav lielu pilsētu, tai raksturīgas mazas pilsētiņas, ciemati. Salā ir ideāli apstākļi atpūtai, jo šeit ir vairāk nekā 300 saulainu dienu | Skatīt vairāk
no 257 EUR
Pirmajiem Dziedāšanas svētkiem 160! Valmieras novada Tūrisma pārvalde
Ar skaistiem koncertiem, piedaloties 127 sievu, vīru un jauktajiem koriem no visas Latvijas, 15. jūnijā Dikļos svinēsim pirmo Dziedāšanas svētku 160. | Skatīt vairāk

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2024 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2024 1st-studio.com

 
Total Timed::0.79172897sec.