Par unikālajām viduslaiku Rīgas «pierakstu burtnīcām» lekcijā Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā

Svētdien, 20. martā pulksten 14.00, Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs aicina uz izglītojošu pēcpusdienas lekciju “Viduslaiku Rīgas vaska tāfelītes – atklājumi, vēstījumi un hipotēzes” ar vizuālu prezentāciju. Lekcija notiks izstādē “Viduslaiku Rīgas rakstāmlietas”. Par detektīva cienīgu izpēti, kura veikta, un intriģējošiem atklājumiem, kas rasti, gatavojot muzejā pašlaik skatāmo izstādi “Viduslaiku Rīgas rakstāmlietas”, stāstīs izstādes autore, muzeja krājuma glabātāja Antija Erdmane-Hermane. Svētdienas izglītojošās programmas apmeklējums – ar muzeja ieejas biļeti.

Kā unikālie viduslaiku vēstures retumi – vienīgās līdz šim Latvijā zināmās piecas 14. gadsimta vaska tāfelītes nonāca muzeja krājumā jau pirms 125 gadiem? Kas bija līdz šim neatklātais kungs, notikumos ar vaska tāfelīšu ceļu uz muzeju iesaistītais galma padomnieks Karls fon Šmits? Kāda ir Rīgas vēstures un senatnes pētītāju biedrības kolekciju glabātāja Antona Buhholca loma šajā stāstā? Kādas 14. gadsimta rīdzinieku dzīves reālijas atklāj uz vaska tāfelītēm saglabājušos tekstu fragmenti? Kas bija šo tekstu atšifrētājs Roberts Malvess? Gan atbildes uz šiem jautājumiem, gan vēl virkni nozīmīgus, interesantus faktus un versijas, dzirdēs lekcijas apmeklētāji. Unikālās Rīgas vaska tāfelītes, muzeja krājumā esot jau vairāk kā 100 gadus, pirmo reizi publiskai apskatei eksponētas šajā izstādē. Muzeja krājumā tās tiek glabātas kā dokumenti.  

Lekcijā un izstādē klātesošie varēs gūt gluži vai klātbūtnes sajūtu vidē, kur tapuši šodien unikālie vēstures artefakti – teksti uz vaska tāfelītēm. Aiz ekspozīcijas zāles logiem vērojams Rīgas Doma dārzs un krusteja, kurā tolaik atradās Rīgas Domskola. Lielāko daļu saglabājušos ierakstu uz vaska tāfelītēm veikuši tieši Rīgas Domskolas audzēkņi, trenējoties rakstītprasmē. Uz vaska tāfelītēm rakstīja ar rakstāmirbuļiem jeb stiliem, kas ir senākie zināmie rakstāmrīki. Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja krājuma rakstāmirbuļu – stilu kolekciju veido arheoloģiskajos pētījumos Vecrīgā atrastie. Izstādē eksponēta lielākā daļa šo artefaktu.

“Verba volant, scripta manent” (Vārdi izskan, uzrakstītais paliek), skan sens Latīņu teiciens. Lai arī fragmentāri saglabājušies, uz vaska tāfelītēm ar stiliem uzrakstītie teksti atnesuši līdz mūsdienām citur negūstamu autentisku viduslaiku dzīves informāciju.

Svētdienas izglītojošās programmas apmeklējums – ar muzeja ieejas biļeti. Papildus informācija: Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja Komunikācijas darba nodaļā, tel.: 67356676,  RVKM mājas lapā: https://www.rigamuz.lv/rvkm/, RVKM FB lapā: https://www.facebook.com/Rigamuz.

Muzejs atgādina! Apmeklējot muzeju, jālieto medicīniskā sejas maska vai respirators. Muzeju apmeklējot individuāli, nav jāuzrāda Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts.

Dalība ekskursijās, pasākumos un lekcijās. Pieaugušajiem, lai piedalītos muzeja pasākumā, jāuzrāda sadarbspējīgs Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts. Bērniem līdz 18 gadu vecumam dalība ekskursijās un pasākumos – bez sertifikāta vai testa uzrādīšanas.

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Muzikāls dzejas un vīna baudīšanas vakars Tukuma TIC
Dzeja, mūzika un izsmalcināts vīns – viss vienā maģiskā vakarā Jaunpils pils iekšpagalmā! | Skatīt vairāk
Latvija
Smukums Tukuma apkārtnes dārzos. Tukuma TIC
Tukuma pusē dārzu ir ne viens vien – gan rožu dārzs, gan peoniju dārzi, īrisu un košumdārzi. Čadīgākie saimnieki atver savu dārzu vārtus | Skatīt vairāk
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 07.07.2025 - 17.07.2025 Skati maršrutu:Bauska-Brukna-Vecumnieki Bauskas TIC
Dodoties virzienā no Bauskas uz Vecumniekiem ir iespējams atklāt novada daudzveidību, pat neveltot ilgstošu laiku ceļā! | Skatīt vairāk
Latvijas labumi - ābolu sidrs un steiks! Lauku Ceļotājs
Aicinām - ceturtdien, 12. jūnijā no plkst. 14.00 līdz 19.00, garšu ballīte Āgenskalna tirgū! | Skatīt vairāk
Uzņēmumi


Kolekcija
,

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2025 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2025 1st-studio.com