Raiņa mājā Berķenelē rīkos vilnas apstrādes amatu prasmes darbnīcu

Attēlā: Vilnas apstrādes meistare Lūcija Gorbika

Daugavpils novada Jāņa Raiņa mājā Berķenelē 5. martā, 12.martā, 19. martā, 26. martā no plkst. 11.00 līdz plkst. 14.00 darbosies vilnas apstrādes darbnīca „No vilnas līdz diegam”.

Mūsu senči izmantoja aitas vilnu, lai pagatavotu apģērbu. Apģērbs bija izturīgs, silts un veselīgs, jo aitas vilna satur pozitīvas īpašības: ļauj ķermenim elpot, uztur ķermeni sausumā un siltumā.

Darbs pie vilnas apstrādāšanas, pirms tas pārtop par materiālu, bija rūpīgs un ilglaicīgs: aitas cirpšana (noteiktā laikā), vilnas mazgāšana, vilnas žāvēšana, sukāšana, vērpšana, šķeterēšana, diegu tīšana uz tītavām, diegu krāsošana (ar dabīgajiem materiāliem ) utt. Sekojošie darbi parasti bija jāveic rudenī, lai ziemas garajos vakaros var adīt rakstainos cimdus, zeķes, jakas un aust segas.

Vilnas apstrādei bija nepieciešami speciāli darbarīki - cirpšanas dzirkles, kārstuves, verpšanas ratiņi, tītavas utt. Tie kādreiz bija gandrīz katrā lauku sēta, bet tagad vairs tikai reti kuram atrodas bēniņos vai kalpo kā telpas noformējums.

Mājas apstākļos pārstrādātai vilnai ir liela vērtība, jo mūsdienās pat laukos reti kurš prot vērpt un šķeterēt. Vilnas apstrādes darbnīca notiek Tradicionālo prasmju skolas ietvaros. Pirmā Tradicionālo prasmju skola notika 2009. gada rudenī 22 vietās visā Latvijā. Šogad četras sestdienas (5., 12., 19. un 26. martā) nodarbības notiks divpadsmit vietās, tradīcijām bagātajā Latgalē. Piemēram, Ludzā interesenti varēs mācīties adīt cimdus un izgatavot velteņus, Dagdā tiks rādītas Latgales tradicionālās rotaļas un danči utt. Raiņa mājā Berķenelē notiks vilnas apstrādes darbnīca. Darbnīcas dalībnieki tiks iepazīstināti ar vilnas sagatavošanas darbiem, nodarbībās varēs iegūt vilnas pārstrādes iemaņas un darboties praktiski. Bērniem būs iespēja no vilnas diegiem izgatavot rotaļlietas. Pasākuma norise Raiņa mājā Berķenelē Adrese: Birkineļi, Kalkūnes pagasts, Daugavpils novads tālr. 654 74368, 29272200, 26638038, fakss 654 74367, e-pasts: [email protected] Dalība vilnas apstrādes amatu prasmes darbnīcās jāpiesaka vismas divas dienas pirms darbnīcas sākuma, zvanot pa t.29272200 vai rakstot e-pastu: [email protected]

Vilnas izgatavošanas darbnīca notiek ar Daugavpils novada Kultūras pārvaldes un Kultūrizglītības un nemateriālā mantojuma centra atbalstu.

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Saulgriežu STIRNU BUKS Tukuma TIC
Abavas senlejas dabas parkā, sprigani un lecīgi kopā izbaudītu šī gada visgarāko dienu, bet novakarē kopīgu veiktu Uguns aizdegšanas rituālu. | Skatīt vairāk
Latvija
 "Skolas somas" piedāvājums Preiļu novadā  Preiļu novada TIC
Šogad Latvijas skolas somas programmas ietvaros Preiļu novadā pieejami 19 dažādi izzinoši un aizraujoši piedāvājumi! | Skatīt vairāk
Rundāles pils dārza svētki "Deja dārzā" Bauskas TIC
Visas dienas garumā svētku programmas centrā būs deja – no viduslaikiem līdz mūsdienām, īpaši izceļot dejas, kas bija populāras 18. gadsimtā. | Skatīt vairāk
Pavasaris Salmeja ezera skatu tornī Preiļu novada TIC
Salmeja ezera skatu tornis pavasarī vilina apmeklētājus ar elpu aizraujošu ainavu un dabas plaukstošo skaistumu. | Skatīt vairāk

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2025 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2025 1st-studio.com