Autors: Brivdabasmuzejs.lv
Avots: Brivdabasmuzejs.lv
Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā 7. un 8. jūnijā notiks tradicionālais lielais Tautas lietišķās mākslas darinājumu Gadatirgus. Šogad Gadatirgus notiks 53. reizi. Tajā savu preci piedāvās vairāk nekā pieci simti trīsdesmit Latvijas amatnieku, pārtikas un kosmētikas mājražotāju, grāmatizdevēju un ēdinātāju. Būs arī plaša un daudzveidīga kultūras programma ar dejām, dziesmām, teātra izrādēm un visdažādākajiem amatu paraugdemonstrējumiem. Īpašs gods šogad tiks izrādīts kalēja amatam.
Gadatirgū vairāk nekā pieci simti trīsdesmit meistaru no visiem Latvijas novadiem piedāvās apskatīt un iegādāties keramikas darinājumus, dažādus pinumus, ar tradicionālām apstrādes metodēm darinātus koka priekšmetus, ādas izstrādājumus, metālkalumus, rotkaļu darinātas rotas, audēju austus galdautus, dvieļus, lakatus un segas, būs adījumi un tamborējumi, varēs iegādāties apģērbu, dabīgo kosmētiku un pirtslietas, kā arī rotaļlietas, sveces, stikla, poligrāfijas izstrādājumus u.c. Būs visāda veida maizīte, rauši, pīrāgi, cepumi, piparkūkas, kūpināta gaļa un desas, zivis, piena produkti, medus, ziedputekšņi, vasks, gan svaigi dārzeņi, ogas un augļi, gan konservējumi – mērces, sīrupi, ievārījumi, kaņepju izstrādājumi, cigoriņu kafija, dabīgās tējas, sukādes, konfektes, saldējums un dažādi dzērieni.
Reklāma

Tirgū varēs ne tikai iegādāties tautas lietišķās mākslas darinājumus, bet būs virkne amatnieku, kas savas prasmes būs gatavi arī rādīt un mācīt. Varēs apgūt pirmās iemaņas podnieka darbnīcā, vilnas vērpšanā, piekariņu gatavošanā, karošu grebšanā, pastalu gatavošanā, celaiņu aušanā, knipelēto mežģīņu darināšanā u.c. Muzeja Lībiešu sētas laidarā abas dienas būs žurnāla “Praktiskie Rokdarbi” meistaru parāde ar vairāk nekā desmit dažādām rokdarbu meistarklasēm katru dienu.
“Mūsu Gadatirgū pulcējas labākie meistari un amatnieki no visiem Latvijas novadiem. Gadatirgus nav tikai tirgošanās vieta, tā vienlaikus ir arī unikāla visdažādāko nozaru amatnieku darbu izstāde, kurā tie ne tikai rāda savas prasmes, bet arī sniedz iedvesmu un rada interesi par amatniecību, tā ļaujot šim kultūras mantojumam saglabāties un attīstīties. Šogad īpaši izcelsim mūsu muzeja kalējmeistarus” - stāsta muzeja direktore Zanda Ķergalve.
Ezermalas pļavā abas dienas būs tirgus lustes, stāsti, mīklas un viktorīnas kopā ar Ivetu un Vidvudu Medeņiem. Sestdien, 7. jūnijā, uzstāsies Tautas deju ansamblis “Dancītis”, Etno kompānija “Zeidi”, Rīgas Danču klubs, Rīgas folkloras draugu kopa “Skandinieki” un Siguldas folkloras kopa “Senleja”, bet svētdien, 8. jūnijā, uzstāsies Kociņu kapela, Muzikālā apvienība “Svētki”, Hāgenskalna muzikanti, Teikas muzikanti un Etnogrupa “Ogas”.
Kurzemes zvejnieku ciema “Lurķu” sētā abas dienas darbosies Rucavas tradīciju klubs – kuls balto sviestu, rādīs kā ada Rucavas cimdus, plecu lakatus, jakas, varēs nofotografēties Rucavas tautas tērpā un iegādāties grāmatas par Rucavu.
Uz skatuves pie Rietumu vārtiem 7. jūnijā plkst. 11:00 un 14:00 būs iespēja noskatīties Rūdolfs Blaumanis lugu “Zagļi” Skultes amatierteātris “Vinda” uzvedumā, bet 8. jūnijā plkst.11:00 un 14:00 Baložu Tautas teātra izrādi - Rūdolfs Blaumanis “Skroderdienas Silmačos”.
7. jūnijā plkst.12.00 uz Ezermalas pļavas skatuves notiks muzeja Etnogrāfijas departamenta vadītājas Aijas Jansones jaunās grāmatas “Tamborēšanas māksla Latvijā 19. gadsimta beigas – 20. gadsimts” atvēršanas svētki.
Muzeja izstāžu zālē būs apskatāma koktēlnieka Jāņa Žīmanta izstāde “Citi putni”.
Ieeja muzejā būs arī pa Rietumu vārtiem (no Bonaventuras ielas) un Berģu vārtiem (Berģu iela 70A), ieejas biļetes nopērkamas arī iepriekšpārdošanā Biļešu Paradīzes tīklā.
Par rakstu pārpublicēšanas noteikumiem lūdzam kontaktēties ar Travelnews.lv redakciju.