29. novembris vēsturē: 1973.gadā degvielas krīze sasniedz vienu no kulminācijas punktiem

Kapitālismā balstītā ekonomikā ir grūti iedomāties, ka kaut kas varētu nebūt pieejams - vai trūkt. Protams, samazinoties piedāvājumam, palielinās cenas. Tomēr tā, ka kāds produkts izteikti trūktu - to tagad Rietumu pasaulē ir grūti iedomāties.

Taču līdzīgās domās cilvēki bija arī pirms gandrīz pusgadsimta - 1973.gadā. Tomēr šīs domas strauji mainījās, kad tā paša gada beigās pasaulē sākās enerģētikas krīze, naftai kļūstot nepieejamai. Šajā laikā, piemēram, Amerikas Savienotajās valstīs degvielas uzpildes stacijas tika slēgtas vai darbojās tikai darba dienās. Savukārt 29.novembrī Lielbritānija paziņoja par to, ka ievieš talonu sistēmu degvielai - jā, tieši tādu pašu, kāda Padomju Savienībā bija visām precēm.

Krīze sākās, kad 7. oktobrī Arābu naftas eksportētājvalstu organizācija (OAPEC) izsludināja naftas embargo pret valstīm, kas atbalstīja Izraēlu Jom Kipur kara laikā. Krīze būtiski skāra ASV un Rietumeiropas valstis. Nākamā gada laikā naftas cena pieauga no trīs līdz divpadsmit dolāriem par barelu. Arābu valstis pārtrauca embargo tikai 1974. gada 17. martā pēc tam, kad Izraēla izveda savus spēkus no Suecas kanāla rietumkrasta

Naftas krīze pasaulē pastiprināja fondu biržu sabrukumu, kas bija sācies 1973. gada janvārī pēc inflācijas spiediena un Bretonvudas sistēmas izjukšanas.

Naftas krīzes ietekmēja ASV, kā arī pārējās valstis, kurās tika pieņemti taupības pasākumi. Tieši šajā laikā īpašu uzmanību sāka pievērst automašīnu ekonomiskumam - degvielas patēriņam. Autorūpniecība sāka izlaist ekonomiskas automašīnas, kā arī enerģētikā sākās interese par alternatīviem enerģijas avotiem. Japāna un Francija sāka attīstīt atomenerģētiku. Daudzas valstis sāka samazināt naftas ietilpīgo rūpniecību, pārorientējoties uz citām nozarēm, piemēram, elektroniku.

Naftas deficīta apstākļos Padomju Savienībai radās iespējas palielināt naftas eksportu uz Rietumeiropu, apgūstot jaunas atradnes Kaspijas jūrā un Rietumsibīrijā (1980. gadā PSRS kļuva par lielāko naftas eksportētāju pasaulē).

Šī krīze pierādīja, ka energoresursu cenu manipulācijas spēj būt efektīvs politisks instruments.

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Vaboles muižas parks TAKA
Vaboles parks ir veidots kā ainavu jeb angļu stila grāfu Plāteru-Zībergu pusmuižas parks (19. gs.). | Skatīt vairāk
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 07.05.2025 - 31.05.2025 Pavasara garšas baudījums pie mums! Grand Palace Hotel
Pavasara garšas baudījums pie mums Seasons restorānā! Rezervācijas: Tālrunis: +371 6704 4000 | Skatīt vairāk
Brīvdienu māja “Meža skuķi” TAKA
Ģimenei vai nelielai kompānijai iespēja baudīt dabas burvību, senas Latgales viensētas mieru un saimnieku viesmīlību. | Skatīt vairāk
Kempings ”Lielbornes muiža” TAKA
Kopējais vietu skaits: Kemperiem- 10, telšu vietas aptuveni 50 Ieelpo dabu Daugavas lokos! Lielbornes muižas kempingā jūs būsiet dabas un vēstures | Skatīt vairāk

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2025 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2025 1st-studio.com