Dienvidkurzemes novads: Aizpute viena no senākajām pilsētām Kurzemē

Dienvidkurzemes novads: Aizpute  viena no senākajām pilsētām Kurzemē

Tebras upes ielejā, pašā kalna galā lepni stāv viena no senākajām Kurzemes pilsētām – Aizpute! Tās ieliņas vijas augšup, lejup gar senām ēkām, cauri pagalmiem, kas aicina ienākt un, kur katram tās iedzīvotājam ir stāsts par savu māju, par savu pagalmu. Mākslinieciski nepieradināta, ar savu raksturu un nepakļaujoša. Pat laiks šeit rit savādāk – mazliet lēnāk un mierīgāk.

Pirmās ziņas par pilsētas apbūvi attiecināmas uz 14. gs. Lielākā daļa Aizputes vēsturiskajā  centrā šodien apskatāmo ēku – koka apbūve, Aizputes pilsmuižas apbūve, Sinagogas, Livonijas ordeņa pils, Sv. Jāņa baznīca, tapušas no 13.gs. vidus līdz 18.gs. beigām. Lai arī Aizpute ir sena, tās gars, pateicoties tur dzīvojošajiem, uzņēmīgajiem cilvēkiem un katram vēsturiskajam namam, kas aiz sevis slēpj nozīmīgu stāstu, ir mūžam jauns. Uzkāp Aizputes ūdenstornī un apskati visu no augšas, saproti, kur vēlies nokļūt, un dodies iepazīt šarmanto mazpilsētu. Šķērso Akmens tiltu, kas ir senākais tilts pār Tebras upi, un sameklē tilta margu centrālajā daļā barona Manteifeļa dzimtas ģerboni un gada skaitli, kurā tilts būvēts.  

Par pilsētu stāsta desmitiem teiku un leģendu, bet pagaidām nav atrastas ne pazemes ejas, ne Baznīckalnā apraktais Zviedrijas karaļa Kārļa XII kronis. Teikas un leģendas apvij arī pilsētas nosaukumu. Vārds “Aizpute” senatnē rakstīts Asimputte, Āspute, Acciputten, Asenputt. Nostāsti vēsta, ka vārda izcelsme saistīta ar puteni, aizputināt. Gan karavīri tādējādi aiztriekti, gan negaidīts muižkungs.  Zinātniskāka ir versija, ka pilsētas vārda pamatā likts sens kuršu vārds “pūte”, kas nozīmē – kāpa. Un Aizpute tad būtu – vieta aiz kāpas – aiz Rietumkursas augstienes. Kurai no versijām izvēlies ticēt Tu?

Pilsētas tiesības Aizputei piešķīra Kurzemes bīskaps Otto 1378. gada 17. martā, taču 13. gadsimtā Aizpute atradās kuršu zemes Bandavas sastāvā, kuru pakļāva Livonijas ordenis un jau 1248. gadā ordeņa mestrs Dītrihs fon Groningens lika celt Aizputes mūra pili. Tāpēc par Aizputes pilsētas dibināšanas gadu pieņemts uzskatīt 1248. gadu.  

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu


 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
VeseLīgošana "Jaunķemeros" Rehabilitācijas centrs Jaunķemeri
Šogad Līgosvētkos un Jāņos būs četras brīvdienas atpūtai. Atvēliet laiku sevi palutināšanai ar procedūrām un vingrošanas nodarbībām - | Skatīt vairāk
Latvija no 297 EUR
Ieelpo pavasari Galēnu muižas parkā Preiļu novada TIC
Galēnu muižas parks pavasarī aicina apmeklētājus iegrimt mierpilnā dabas un mākslas saspēlē. | Skatīt vairāk
 Vilkaču maratons 2025 Tukuma TIC
42 km, 2000+ augstuma metri, 13 apļi, 7 stundas. Krēsla. Āžu kalns, Tukums. | Skatīt vairāk
Jauni audio gida stāsti Madonas novadā Madonas TIC
Jau esošajam audio gidu tīklam - Ērgļi, R. Blaumaņa muzejs "Braki", Ziestu kalns, Gaiziņkalns un Madona, ir pienākuši klāt vēl divi audio stāsti. | Skatīt vairāk

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2025 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2025 1st-studio.com